AFRICKI PATULJASTI JEZ

12.000,00 RSD
Na stanju
Rok isporuke 5 dana
Proizvod se ne dostavlja na adresu!
AFRICKI PATULJASTI JEZ


Opis proizvoda

Ježevi su sitni sisari, bubojedii iz porodice Erinaceinae, čija je osnovna karakteristika prisustvo bodlji. Dve su glavne grupe ježeva: evropski jež koji je zakonom zaštićen i afrički jež, najčešće držan kao kućni ljubimac.
Afrički patuljasti jež je ovalnog oblika, sa vrlo kratkim repom, odrasle veličine od 17 do 24 cm. U prirodi mu je životni vek od 1,5 do 3 godine, a držanjem u zatočeništvu dožive oko 6 - 9 godina.Jednostavni su za držanje, nisu agresivni pa ih je uz malo strpljenja lako možete pripitomiti. Nemaju neprijatan miris i ne izazivaju alergijske reakcije kod ljudi preosetljivih na životinjsku dlaku. Budući da preko dana uglavnom spavaju i da su aktivni noću, idealni su za osobe koje preko dana imaju puno obaveza, a uveče se žele opustiti uz svog ljubimca.
Za kavez je bitno da bude što veći, bogato prostrt steljom kako bi jež mogao rovati i zakopavati se. U kavezu treba da postoji mesto za sakrivanje, a to mogu biti kućice, cevi, ili krpe pod kojom će životinjice spavati i gde će se osećati sigurno. Ježu treba omogućiti dosta vežbe tokom noći, zato u kavez treba postaviti krug za trčanje, razne igračake, a takođe mu treba obezbediti mesta za penjanje jer su ježevi odlični penjači i vrlo brzi trkači. Preporukaje da im se omogući i slobodno kretanje u prostorijama obezbeđenim od povreda ili bekstva.
U kavez treba postaviti dve posudice za hranu: jednu za suvu, drugu za vlažnu hranu i posudicu/pojilicu za vodu. Neki ježevi od početka ne znaju da piju iz pojilice pa u tom slučaju trebalo bi ispod pojilice staviti i posudicu sa vodom. Najviše im odgovaraju sobne temperature između 18 i 22°C. Ne treba ih izlagati niskim temperaturama kako bi izbegli hibernaciju (zimski san).
Ježa bi trebalo nežno uzimati u uvek oprane ruke, kako bi se navikao na vlasnikov miris. Kao što prepoznaju miris, ježevi prepoznaju i vlasnikov glas, pa je prilikom socijalizacije bitno nežno i tiho pričati ježu. Nakon što se jež nežno i oprezno izvadi iz kaveza, najbolje je staviti ga u krilo i ponuditi omiljenu poslasticu, kako bi vađenje iz kaveza povezao sa prijatnim činom. Pritom je dobro ježa nežno dirati po leđima, od pozadi prema napred do njuškice (proces koji traje nedeljama), sve dok se ne prestane skupljati u lopticu i šištati. Postepeno, jež će dopustiti i diranje po delovima tela bez bodlji – njuškici, licu, nožicama i stomaku. Kada se upoznaju sa vlasnicima, ježevi postaju vrlo umiljati.
Ježevi su svaštojedi, ali im osnovu ishrane čine insekti. U prirodi se hrane crvima, skakavcima, cvrčcima i glistama. Ukoliko ste u mogućnosti ponudite im ovakav obrok.
Od voća i povrća dobro je dati endiviju, paradajiz, spanač, šargarepu, zatim jabuku, bananu, narandžu, dinju, borovnice i suvo grožđe i svaki dan dodati malo svežeg posnog kravljeg sira, kvalitetne dehidrirane ili mokre niskokalorične hrane za mačke kao i kuvano jaje.
Šifra artikla 180036
Barkod 2000000067209
PDV (%) 20%
Jedinica mere kom
Model AFRICKI PATULJASTI JEZ
Vrsta robe GLODARI
PDV je uračunat u cenu i nema skrivenih troškova
Za kupovinu preko 5.000,00 RSD dostava je besplatna! U suprotnom plaćate pošiljku po kilaži.